Mají přechodové filtry vliv na ostrost?

Přišel mi e-mailem od jednoho fotografa dotaz, zda jsem nepozoroval zhoršení kresby při použití přechodových filtrů. U jím zkoušeného filtru Cokin údajně docházelo k citelné degradaci obrazu, která měla být patrná již na displeji při live view. Moc se mi to nezdálo a protože doma ještě jeden starší nepoužívaný Cokin mám, nebylo nic snazšího, než provést malý testík.

Testovací scénou byl prostý výcvak z balkonu za jednoho pošmourného dne. Sestavu tvořil Canon EOS 5D Mark II s objektivem Contax Zeiss Vario Sonnar T* 3.4/35-70, ohnisko kolem 60 mm, zacloněným na f/8. Ostřeno ručně přes live view na sloup el. vedení vzdálený cca 200 m (tedy fakticky nekonečno). Snímáno ze stativu kabelovou spouští. Snímky byly zaznamenány do RAWu a převedeny do jpg pomocí programu Canon DPP. Picture style: neutral; kontrast, saturace atd. nastaveno na nulu. Veškeré doostření bylo vypnuto, vyvážení bílé nastaveno na oblačno. Postupně jsem stejný záběr pořídil bez filtru, s filtrem HiTech 0.9 soft a nakonec s filtrem Cokin P121 S. Přechody filtrů nejsou na tomto ohnisku příliš patrné, nicméně oba byly zasunuty zhruba na střed. Samozřejmě že na tuto scénu bych normálně žádný filtr nepoužil, je to jen pro účely posouzení případné ztráty ostrosti.

Klikněte na náhledy níže pro zobrazení větších originálních obrázků.

Celkový záběr

Celková scéna, ze které byly zhotoveny výřezy níže. Bez filtru.

Celkový záběr bez filtru

Výřezy

Následují 100% nedoostřené výřezy ze středu snímku.

100% výřez bez filtru
100% výřez bez filtru

 

100% výřez s filtrem HiTech 0.9 soft
100% výřez s filtrem HiTech 0.9 soft

100% výřez s filtrem Cokin P121 S
100% výřez s filtrem Cokin P121 S

Závěr

Co k tomu dodat. Ačkoliv mají snímky s filtry mírně odlišné podání barev, což v tomto případě není relevantní, v ostrosti nevidím žádný rozdíl.

Datum: 27. 1. 2011, Autor: Karel Fučík

Komentáře (7)

 • 1
  Roman Šlejmar (web)31. 1. 2011, 20.11
  Zdravím, zajímavý postřeh, díky. Jen tak mimochodem jak to vidíte s ostrostí při použití polarizačního filtru?:-).

  Díky, Roman
 • 2
  karf 1. 2. 2011, 0.26
  Roman: úplně stejně :-) Čímž ovšem nevylučuju, že nějaké levné šmejdy můžou kresbu zhoršit. Zásadnější vliv na ostrost mají jiné faktory, což už je ale spíš téma na samostatný článek.
 • 3
  Jan Bainar (web)21. 2. 2011, 14.53
  Myslím si, že pokud by testovací snímky byly pořízeny např. v protisvětle, tak by byly rozdíly znatelné.
 • 4
  karf21. 2. 2011, 22.59
  Jan: V protisvětle by možná rozdíly byly, ale spíš v odlescích než v ostrosti. Tuhle záležitost bych považoval za vyřízenou a raději se věnoval skutečným problémům, třeba jak ustabilizovat stativ ve větru nebo difrakci, což má na ostrost vliv řádově vyšší.
 • 5
  dady23. 5. 2011, 13.44
  Zaujal mne ten dotaz.Samozřejmě, že filtr (nekvalitní) ostrost může ovlivnit a předložený pokus není průkazný. Než fotit dráty na nekonečno, lze použít testovací obrazce (a to s podstatně průkaznějším výsledkem). Ostrost je silně subjektivní (už je to dáno i její definicí). Mimo vlastní vlivy optické soustavy jsou zde i vlivy jiné, zejména kontrast (snímek přijde "ostřejší") nebo "šum", tj. rozlišení senzoru a posléze displaye, atd.
  Pro amatérské posouzení test stačí. Slušný filtr ostrost objektivu výrazně nedegraduje.


 • 6
  karf23. 5. 2011, 22.28
  Dady, já fotím krajinu, ne testovací obrazce. Zajímají mě tedy reálné scény, laboratorní pokusy rád přenechám vědátorům z diskuzních fór.
 • 7
  RNcirrus21. 6. 2011, 11.44
  Spíš než jemné zhoršení obrazu - pokud má vůbec smysl ho rozebírat, je závažnější problém dynamika senzoru, která dělá vrásky u fotografie digitální technikou nemála uživatelům. Existuje na to kromě přechoďáků (=jakýsi kompromis) nějaká finta nebo je nutno více tlačit na výrobce, aby přestali zvyšovat efektivní body a začali se věnovat důležitějším věcem? Dynamika senzoru je jedna z nejdůležitějších věcí vůbec.

Přidat komentář

  (nebude zveřejněn)

Ochrana proti spamu (prosím, zodpovězte následující otázku):

Položky označené * jsou povinné.

Nejnovější komentáře