O mně

Ahoj, jsem rád, že jste zavítali na můj web. Jmenuji se Karel Fučík a fotografování je můj největší koníček, kterému se věnuji někdy od roku 2003. Od začátku se zaměřuji výhradně na krajinu a přírodu, nejoblíbenějším motivem jsou pro mě hory. Ve svých snímcích se snažím zachytit krajinu v její přirozené kráse a v nejzajímavějším světle, většina fotografií proto vzniká brzy ráno za svítání nebo naopak pozdě večer, kdy  světlo vykresluje krajinu v nejkrásnějších barvách.

Díky internetu jsem před lety poznal spoustu báječných lidí se stejným zaměřením, se kterými často podnikáme fotoakce v Česku a na Slovensku, občas i v blízkém či vzdálenějším zahraničí.

Technika

Jsem si vědom toho, že každý fotoweb musí obsahovat sekci věnovanou fotografické výbavě a jsem rád, že v tomto bodě nemusím čtenáře zklamat. Protože se však tahle stránka nazývá „o mně“ a nikoliv „o mém foťáku“, odsunul jsem seznam výbavy na samostatnou stránku.

Pár poznámek k úpravám fotografií

Často se mě lidé ptají, jestli jsou moje fotografie reálné, zda barvy skutečně byly takové, jaké jsou na snímcích, nebo jestli je náhodou netahám za nos a celé jsem to nenamaloval ve Photoshopu. Otázka reálnosti fotografií je v digitální éře často diskutovaným tématem, ke kterému se možná vyjádřím v nějakém obsáhlejším článku. Zde bych jen uvedl několik poznámek:

  • Všechny mé fotografie zachycují skutečnost, které reálně existovala v čase pořízení snímku. Za většinou z nich jsem musel skutečně dojet mnoho  kilometrů, vstávat za tmy třeba ve dvě hodiny ráno, překonat často tisícimetrové převýšení, najít vhodnou kompozici, čekat na východ slunce v silném mrazu a častokrát se vrátit s nepořízenou. Tím se nechci nějak vychloubat, jen ilustruji fakt, že fotografování krajiny je systematická a náročná činnost a mnoho snímků vzniká za podmínek, jakým se normální člověk spíš vyhýbá. Z toho možná pramení nedůvěra k výsledkům.
  • Neměním obsah fotografií, se snímky nemanipuluji. Nevymazávám z fotek předměty ani nepřidávám umělé oblohy a nic podobného. Retuše omezuji na nápravu drobných vad vzniklých při fotografování, jako je prach na čipu, odlesky v protisvětle apod.
  • Vždy se snažím pořídit na místě co možná nejkvalitnější záznam již při stisku spouště. To znamená přesnou kompozici, správnou expozici, precizní zaostření atd. To je základ dobré fotografie, který nelze žádným postprocessingem dohnat ani obelstít (existuje na to i jedno trefné české přísloví o pletení biče).
  • Kontrast a tonalitu snímků upravuji v počítači při zpracování formátu RAW tak, aby výsledek odpovídat co možná nejlépe tomu, jak jsem scénu sám vnímal skrze hledáček. V digitální fotografii je tonalita a barevné podání v rukou fotografa, což je rozdíl oproti snímání na film, který má pevně danou charakteristiku podle druhu. K zaznamenání velkého dynamického rozsahu používám klasické neutrální přechodové filtry, případně více expozic, které pak ručně skládám, pokud je scéna komplikovaná.
  • U nočních scén a velmi dlouhých expozic (v řádu minut až desítek minut) jsou snímky už z principu vzdálené tomu, co je schopno vnímat lidské oko. Takovéto fotografie sice stále zaznamenávají realitu, avšak za hranice  lidského vnímání. Tyto tvůrčí prostředky jsou součástí fotografie již od jejího vzniku.
  • Je nutno si uvědomit, že neexistuje jediný správný způsob záznamu fotografie jakožto  přesného zobrazení reality. Lidské oko reaguje na skutečné světlo jinak než na obrazovou reprodukci. Každá fotografie je proto nevyhnutelně autorovou subjektivní interpretací skutečnosti.

Kontakt

Pokud máte nějaký dotaz či připomínku týkající se obsahu tohoto webu, můžete mě kontaktovat e-mailem (karf@karf.cz).

Veškerý obsah tohoto webu (zejména texty a fotografie) je chráněn autorským zákonem a není tudíž povoleno jeho jakékoliv další užití bez písemného svolení autora. Autorem všech textů a fotografií je Karel Fučík, není-li uvedeno jinak.

Karel Fučík aka karf

Nejnovější komentáře