Mají přechodové filtry vliv na ostrost?

Přišel mi e-mailem od jednoho fotografa dotaz, zda jsem nepozoroval zhoršení kresby při použití přechodových filtrů. U jím zkoušeného filtru Cokin údajně docházelo k citelné degradaci obrazu, která měla být patrná již na displeji při live view. Moc se mi to nezdálo a protože doma ještě jeden starší nepoužívaný Cokin mám, nebylo nic snazšího, než provést malý testík.

Mají přechodové filtry vliv na ostrost?

Testovací scénou byl prostý výcvak z balkonu za jednoho pošmourného dne. Sestavu tvořil Canon EOS 5D Mark II s objektivem Contax Zeiss Vario Sonnar T* 3.4/35-70, ohnisko kolem 60 mm, zacloněným na f/8. Ostřeno ručně přes live view na sloup el. vedení vzdálený cca 200 m (tedy fakticky nekonečno). Snímáno ze stativu kabelovou spouští. Snímky byly zaznamenány do RAWu a převedeny do jpg pomocí programu Canon DPP. Picture style: neutral; kontrast, saturace atd. nastaveno na nulu. Veškeré doostření bylo vypnuto, vyvážení bílé nastaveno na oblačno. Postupně jsem stejný záběr pořídil bez filtru, s filtrem HiTech 0.9 soft a nakonec s filtrem Cokin P121 S. Přechody filtrů nejsou na tomto ohnisku příliš patrné, nicméně oba byly zasunuty zhruba na střed. Samozřejmě že na tuto scénu bych normálně žádný filtr nepoužil, je to jen pro účely posouzení případné ztráty ostrosti.

Klikněte na náhledy níže pro zobrazení větších originálních obrázků.

Celkový záběr

Celková scéna, ze které byly zhotoveny výřezy níže. Bez filtru.

Celkový záběr bez filtru

Výřezy

Následují 100% nedoostřené výřezy ze středu snímku.

100% výřez bez filtru 100% výřez bez filtru

100% výřez s filtrem HiTech 0.9 soft 100% výřez s filtrem HiTech 0.9 soft

100% výřez s filtrem Cokin P121 S 100% výřez s filtrem Cokin P121 S

Závěr

Co k tomu dodat. Ačkoliv mají snímky s filtry mírně odlišné podání barev, což v tomto případě není relevantní, v ostrosti nevidím žádný rozdíl.